Title
Víte, co značí barevné sloupky?
Article photo

Všimli jste si někdy, že kromě klasických bílých sloupků, ohraničujících krajnici vozovky, se občas podél českých silnic vyskytují i sloupky modré a červené?

Barvy mají na vybraných úsecích své opodstatnění. Řada řidičů ale vůbec netuší jaké.

 

BÍLÉ sloupky

lemují většinu českých silnic, označují okraj silnice a díky zabudovaným odrazkám v noci řidičům usnadňují orientaci na vozovce. Na rozdíl od jejich kamenných předchůdců, tedy patníků, jsou vyrobeny z plastu, a tak při střetu nepředstavují pro vozidlo žádné ničivé nebezpečí.

ČERVENÉ sloupky

jsou umístěny tam, kde se k silnici připojuje účelová pozemní komunikace, tedy například lesní či polní cesta. Nejčastěji je najdeme mimo obec, mohou být klidně ale i v obci.

MODRÉ sloupky

se pak vyskytují na místech, která v zimě často namrzají, převážně na mostech, propustcích a v nebezpečných zatáčkách.

 

Barevné odlišení není jen tak pro parádu, ale dává řidiči najevo, že by měl být v daném úseku opatrnější, případně i ubrat rychlost. Z lesní či polní cesty, z níž je často horší výhled, může do silnice vjet traktor či vozidlo lesní správy, a tak je dobré s tím počítat. Platí pro ně sice samozřejmě povinnost dát přednost v jízdě po silnici jedoucím vozidlům, vinou horšího výhledu při výjezdu z lesa je ale lepší být v těchto úsecích opatrnější.

A sundat nohu z plynu se doporučuje v zimním období i na místech označených modrými sloupky. To jsou totiž přesně ty úseky, kde vás může zaskočit námraza - stinné zatáčky, mostky přes potok nebo hráze rybníků. Tak na to myslete, až budete barevné sloupky na silnici míjet.

Pro více jak polovinu řidičů je bohužel tato informace novinka. Šiřte tedy prosím osvětu o barevných sloupcích dál, mezi svou rodinu, přátele, známé.

 

Váš Kocour SAM.

###message