Title
Slepá skvrna v oku může způsobit nechtěné přehlédnutí

Každý motorista asi ví, že ve vozidle existují tzv. slepé úhly, ve kterých se mu mohou ztratit ostatní účastníci silničního provozu. Okolo každého motorového vozidla jsou totiž místa, kam řidič nedohlédne. Ze třistašedesátistupňového prostoru se může jednat o docela značnou část. Vadí sloupky vozu, na závadu je i malé zadní okénko, negativní roli mohou sehrát špatně nastavená zpětná zrcátka. Řidiči kamionů, autobusů či tramvají mívají také problém vidět těsně před svá vozidla. Tam všude se může schovat chodec, cyklista či motocyklista, a mnohdy i automobil.

Ale je tu ještě jedno nebezpečí. Nebezpečí o to větší, že s ním řidič vůbec nepočítají – je jím slepá skvrna. A ta právě může být třeba při letmém pohledu do křižovatky příčinou nepochopitelného přehlédnutí vozidla jedoucího po hlavní silnici. Například francouzská asociace Association Prévention Routière uvádí, že až dvě třetiny francouzských automobilistů přiznávají, že v případě kolize s motorkářem jej vůbec neviděli.

Slepá skvrna se nachází v každém lidském oku. Jedná se o místo na sítnici, kde oční nerv ústí do oční bulvy. V daném místě se bohužel nenacházejí žádné světločivné buňky. Běžně se na věci díváme oběma očima. Pokud se obraz pozorovaného předmětu promítne na slepou skvrnu jednoho oka, nic se neděje. Mozek si s tím poradí a v konečném důsledku vše vnímáme bez jakéhokoliv omezení. Problém může nastat, pokud v daný okamžik na předmět pohlédneme pouze jedním okem. Jeho obraz může na sítnici dopadnout právě v místech, kde se nachází slepá skvrna. Takových situací nemusí být zrovna málo. V potřebném rozhledu může vadit hlava spolujezdce, střešní sloupek, strom či stožár lampy veřejného osvětlení. Jedoucí cyklista nebo motocyklista či spěchající chodec tak mohou být lehce přehlédnuti. A může ovšem dojít i k přehlédnutí vzdálenějšího rychle jedoucího osobního auta, které se do přehledné křižovatky řítí po rovné hlavní silnici.

Rozhlížejte se důsledně

Nebezpečné jsou především situace, kdy se řidič rozhlédne jen letmo. Prostě jen krátce mrkne, nic nevidí a vyrazí vpřed. Bezprostředně před uhánějící, pro něj však „neexistující" vozidlo. Slepé úhly a také slepé skvrny automobilistů jsou nebezpečné především pro řidiče motocyklů. Ti jsou úzcí, často rychlí, k jejich přehlédnutí tak může dojít velmi snadno. Ostatně již jsme zmínili zkušenosti z Francie, kde se tomuto problému také více věnují.

Všichni řidiči by se měli v místech, kde dávají přednost v jízdě, rozhlédnout opravdu důsledně. Pouze letmý pohled opravdu nestačí. Rozhlédnutí by mělo být delší, určitě se při rozhlížení vyplatí i lehce kývnout hlavou dopředu a dozadu. Tímto způsobem bychom měli eliminovat možnost nechtěného, zdánlivě nepochopitelného přehlédnutí jiného účastníka silničního provozu.

 

###message